09.09.2018. god. Ferrata Cjajnik, Karavanske Alpe

Ferrata Cjajnik / Lärchenturm (1965 mnv) – vrh Koschutovturm (2136 mnv) – Ferrata ÖTK Steig Neu
Drugi vikend u rujnu se učino idealan za jednu lijepu turu tj. uspon na Karavanske Alpe sjevernom stranom. Do polazišta ture Koschutahaus (1280 mnv) potrebno je cca 3 sata vožnje iz Zagreba. Po dolasku na parking, prepakirali smo ruksake, kratko i lagano doručkovali te pomalo nervozno i nestrpljivo pogledavali prema vrhovima Karavanskih Alpa koji su se uzdizali visoko iznad nas.

Krenuli smo u 07 h i prvi dio puta lagano pješačili kroz šumu, te već nakon 15-ak minuta izlazimo na sipar koji vodi pod stijenu, gdje je ulazak u ferratu. Siparom također brzo napredujemo prema stijeni i otvaraju nam se sve ljepši vidici prema dolini, ali ni blizu onoga što nas tek čeka. Prvu kraću pauzu radimo pred sami ulazak u stijenu kako bismo obukli potrebnu opremu (alpinistički pojas, ferrata set, kaciga, rukavice). Nakon kratke međusobne kontrole opreme ulazimo u stijenu i to je početak jedne od najtežih „slovenskih ferrata“ koja ima ocjenu D na dosta mjesta.

Zahtijeva maksimalnu koncentraciju te je zahtjevna ne samo fizički nego i tehnički. Na pojedinim dijelovima stijena je još bila mokra od kiše ili jutarnje rose što nam je dodatno otežavalo i zahtijevalo dodatni oprez. Dosta brzo napredujemo prema vrhu Cjajnik povremeno zastajući kako bismo uživali u prekrasnom pogledu na dolinu i napravili nekoliko fotografija za vječnost. Nakon sat vremena dolazimo do završnog i najtežeg dijela uspona prema VRHU, a to je vertikalna stijena od cca 40 metara. Zahtjevnost ovog dijela najbolje dočarava podatak, da je nakon svako nekoliko prijeđenih metara potrebno pronaći čvrsto i sigurno uporište kako bismo odmorili ruke. Osim fizički ovaj dio je i tehnički najzahtjevniji jer nema previše sigurnih oslonaca, te je potrebno razmišljati nekoliko koraka unaprijed. Nakon 15-ak minuta stižemo na vrh i tu nestaje osjećaj umora jer doživljaj okruženja ostavlja bez daha i jednostavno nas prisiljava da napravimo pauzu i uživamo. Na vrhu je postavljen veliki klin s karabinerom te predstavlja atrakciju za sve penjače. Kratko smo se fotografirali i već je bilo vrijeme za krenuti dalje jer je stizala skupina planinara iz Austrije, a na vrhu nema dovoljno mjesta za sve. S vrha se također spuštamo po ferrati na drugu stranu stijene, koja je nešto lakša, ali još uvijek zahtjevna dionica te potom planinarskom stazom izlazimo na greben Učnik od kuda se prvi puta pruža pogled na Sloveniju i Kamniško-Savinjske Alpe.

Slovenska strana Karavanki je nešto blaža, travnatija i pitomija. Nakon obroka grebenom nastavljamo sat vremena u smjeru istoka do podno vrha Koschutnikovturm i susrećemo sve brojnije grupe penjača jer je tu spoj više planinarskih staza i Ferrate ÖTK Steig Neu. Uspon do vrha traje nekih 15-ak minuta, nakon čega kreće spuštanje prema ferrati. Nažalost jedan član naše ekipe ostao je bez đona gojzerice što je mogao biti ozbiljan problem, ali na sreću improvizirao je i privremeno pokrpao gojzericu koja je preživjela spuštanje. Spuštanjem po ferrati ubrzo nailazimo na viseći most, koji je bio „šećer na kraju“ i najatraktivniji dio cijelog izleta. Most izgrađen od čeličnih sajli i drvenih gazišta spaja dvije odvojene stijene između kojih je dosta dubok/visok procjep, te prelazak mosta nerijetko kod penjača izaziva pozitivno adrenalinsko uzbuđenje, a kod pojedinih čak i strah. Iako je most dobro osiguran i penjači su dosta sigurni prilikom prelaska, fleksibilna konstrukcija mosta u kombinaciji s visinom izaziva uzbuđenje. Do kraja ferrate nailazimo na još nekoliko tehnički zahtjevnijih dijelova koje uspješno savladavamo i spuštamo se na prilično dug sipar kojim nas staza vodi u šumu. Jako brzo i uspješno smo se spustili po siparu u „skijaškom stilu“ te ušli u šumu kroz koju nas staza vodi do parkinga. Oduševljeno smo komentirali sve trenutke i prizore koje smo doživjeli i imali prilike vidjeti taj dan te zbrajali ogrebotine, ozljede i bolove. Zadovoljno smo zaključili da je tura bila jako uspješna i vrijedna svakog uloženog atoma energije.

Multimedija: Foto album pogledajte ovdje
Video pogledajte ovdje